Top Graduates and Graduation Awards 2018
School of Engineering

Distinguished Awards

Award Recipient

Lee Kuan Yew Award

Benedict Tan Han Jin

Tay Chay Yong

Course Awards

Award Recipient
Diploma in Aeronautical & Aerospace Technology

Rolls-Royce Gold Medal

Syed Hafiz B Salim Alsree

Rolls-Royce Silver Medal

Sin Wei Zheng

Rolls-Royce Bronze Medal

Foo Zhong Yao Zhang

Diploma in Aerospace Systems & Management

Thales Gold Medal

Benedict Tan Han Jin

Thales Silver Medal

Ng Chen Hui

Thales Bronze Medal

Thein Than Toe

Diploma in Biomedical Engineering

BD Medical Gold Medal

Amir Hamzah Bin Mohd Yusoff

BD Medical Silver Medal

Muhammad Akmal Khan Bin Anuar Khan

BD Medical Bronze Medal

Liow Yann Yiing

Diploma in Digital & Precision Engineering

GF Machining Solutions Gold Medal

Lim Si Xian

GF Machining Solutions Silver Medal

Ajaz Yeap Kok Chin

GF Machining Solutions Bronze Medal

Hoo Zhiong Sheng

Diploma in Electrical Engineering with Eco-Design

SP Group Gold Medal

Lau Kah Hou

SP Group Silver Medal

Chan Yu Jin

SP Group Bronze Medal

Lam Jin Kang

Diploma in Electronics, Computer & Communications Engineering

Systems on Silicon Manufacturing Company Gold Medal

Gu Chunzhi

Systems on Silicon Manufacturing Company Silver Medal

Zhang Yongzhe

Systems on Silicon Manufacturing Company Bronze Medal

Sun Yetong

Diploma in Engineering with Business

Siemens Gold Medal

Tan Yee Ling Elyn

Siemens Silver Medal

Goh Chun Wei

Siemens Bronze Medal

Tan Javen

Diploma in Mechatronics Engineering

Festo Gold Medal

Feng Haolin

Festo Silver Medal

Chen Ting

Festo Bronze Medal

Tay Chay Yong

Diploma in Multimedia & Infocomm Technology

Cisco Systems (USA) Gold Medal

Wang Yuting

Cisco Systems (USA) Silver Medal

Kat Yong Jie

Cisco Systems (USA) Bronze Medal

Chiu Wei Jie, Reeves

Diploma in Nanotechnology & Materials Science

ExxonMobil Asia Pacific Gold Medal

Elson Ng Weilong

ExxonMobil Asia Pacific Silver Medal

Chin Tyng Tzong

ExxonMobil Asia Pacific Bronze Medal

Tan Yih Chian

Diploma in Telematics & Media Technology

Rohde & Schwarz Gold Medal

Phoon Jia Juin

Rohde & Schwarz Silver Medal

Goh Shi Qin

Rohde & Schwarz Bronze Medal

Leong Shu Zhen Joey

Diploma in Engineering (Aerospace Manufacturing)

Sandvik Coromant Gold Medal

Chua Ren Jie

Diploma in Engineering (Mechatronics)

National Instruments Gold Medal

Lee Wen Lung

Special Awards

Award Recipient

Goethe-Institut German Language Award

Cyan Koh Shi-An

JCS Japanese Language School Japanese Language Award

Gerald Soh Mao Quan

IES Gold Award

Feng Haolin

Chen Ting

Lim Si Xian

Calyon Creativity Award

Foo Zhong Yao Zhang

Mitsubishi Electric – Engineering Practice Excellence Award

Sun Yetong

Philips Entertainment Group Award for Best Performance in AV Systems & Technology

Logasan s/o Rajnthern

BD Medical Award for Outstanding Project Work

Muhammad Akmal Khan Bin Anuar Khan

Mohamed Usman s/o Kaligul Zaman

Cisco Systems (USA) Award for Outstanding Project Work

Wang Yuting

Chi Shuan Rong

ExxonMobil Asia Pacific Award for Outstanding Project Work

Elson Ng Weilong

Don Koh Tong Yong

Festo Award for Outstanding Project Work

Tang Guofeng

Chen Ting

GF Machining Solutions Award for Outstanding Project Work

Lim Si Xian

Anquillano Josef San Luis

Rohde & Schwarz Award for Outstanding Project Work

Goh Shi Qin

Wong Hou Meng Andy

Rolls-Royce Award for Outstanding Project Work

Sin Wei Zheng

Law Ming En

SAP Asia Award for Outstanding Project Work

Tan Javen

Siti Yasnira binte Johan

SP Group Award for Outstanding Project Work

Chan Yu Jin

Tan Derrick

Systems on Silicon Manufacturing Company Award for Outstanding Project Work

Logasan s/o Rajnthern

Zhang Yongzhe

Thales Award for Outstanding Project Work

Laveneishyan a/l B Mogan

Wilson Yik Mun Jin